شهرک صنعتی رضوانشهر در فاصله ۵۰ کیلومتری غرب استان اصفهان و در محدوده شهرستان تیران و کرون و در مجاورت شهرستان رضوانشهر قرار گرفته است.

شهرک مذکور در سال ۱۳۶۱ راه اندازی شده و در حال حاضر در حدود 300 واحد تولیدی سنگبری و تعدادی کارگاه های تولیدی دیگر در آن شهرک فعال می باشند.

عمده تولیدات سنگ ساختمانی کارخانه های سنگبری شهرک عبارتند از:

سنگ های تراورتن شامل عباس آباد ـ طرق ـ کاشان ـ محلات ـ یزد 

سنگ های گرانیت شامل نهبندان ـ نطنز ـ ارومیه ـ بیرجند  

 مرمریت شامل صلصالی ـ یزد ـ بجستان ـ خور ـ انارک و 

 چینی و کریستال شامل الیگودرز ـ لایبید ـ نی ریز ـ مرمر مصلا

تولیدات سالانه سنگ شهرک حدود ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ متر مربع انواع سنگ های تزئینی ساختمان ها را شامل می گردد و بعنوان سومین قطب صنعتی تولید سنگ استان اصفهان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

نام رضوانشهر نامی جدید است که از سال ۱۳۶۶ و همزمان با شهر شدن این سه روستا به آن داده شد و مانند بسیاری از نام‌های جدید بدون هیچ دلیل خاصی بوده و معنای آن (شهر بهشت) دلیل خاصی ندارد. اما ریشه یابی نام هر یک از روستاهایی که تشکیل رضوانشهر را داده‌اند از این قرار است:

اران – «اران یا آران و آلان نام سرزمینی بوده که اکنون به آذربایجان شوروی اطلاق می‌شود و شهرهای عمده آن باکو و گنجه و دربند و غیره همه از آن ایران بوده است و اینک از دست رفته است. یونانیان آن را «آلبانیا» و ارمنیان آن را «آغوان» و عرب‌ها آن را «اران» خوانده‌اند، ولی به هر صورت اران و الان نام این محل است و همچنین نام طایفه آریایی کهنی که در آن سکونت داشته‌اند. به حکم این که نام اران را در اطراف ایران در نواحی دیگر هم می‌بینیم و از جمله آران (کاشان، کرج، نهاوند)، اران (اصفهان)، ارانج (قزوین)، ارونچی (مغان)، آلان (تبریز) و الان آباد (اصفهان) می‌توان فکر کرد که قوم الان در همه جای ایران سکونت داشته و نام خود را به این نواحی داده‌اند. الان حاضر ما نیز به ناچار با قوم الان ارتباط داشته و نام خود را از آنها گرفته است و سابقه‌ای چنین کهن در تاریخ دارد.»[۳] در واقع اران از دو بخش «ار» و «ان» تشکیل شده، بخش اول آن (ار) یعنی آریایی و همان است که به شکل (ایر) در نام ایران هم آمده است. بخش دوم کلمه یعنی (ان) پسوند مکان است، و بنابراین اران یعنی سرزمین آریاییان و در این معنی با نام‌های زیر در یک راستا می‌باشد. ایران – آران – هرند – ایرلند.

اسفیدواجان – نام اسفیدواجان از سه بخش «اسفید»، «وا» و «جان» تشکیل شده، بخش اول آن (اسفید) همان سپید است، بخش دوم و سوم (واجان) پسوند مکان است. و بر این اساس «اسفیدواجان» به معنای روستا یا آبادی سپید می‌باشد. تحقیقات محلی که اینجانب انجام دادم متاسفانه مشخص نکرد که چرا چنین نامی به آن اطلاق نشده، لااقل من جایی با خاک سپید پیدا نکردم.

rezvanshahr1

[google_map_easy id=”1″]

32035eb5-cfa5-41ce-9848-05803e9c7c2549